Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Registr bankovní

Co je bankovní registr

Bankovní registr je takový registr dlužníků, který shromažďuje informace o všech finančních závazcích klientů českých bankovních institucích. V bankovním registru je uveden každý klient, který má sjednanou bankovní půjčku či jiný úvěrový produkt.

K čemu slouží bankovní registr

Prostřednictvím bankovního registru si české banky mezi sebou předávají důležité informace o platebních schopnostech (tzv. bonitě) a důvěryhodnosti svých klientů. Bankovní registr po určitou dobu (cca okolo 5 let) uchovává informace o každém uzavřeném úvěru a průběhu jeho splácení.

Klient, který své závazky řádně splácí, je brán jako solventní a důvěryhodný klient. Pozitivní záznam tedy představuje plus. Naopak klient, které své závazky splácí pozdě nebo dokonce vůbec, je považován za rizikového a jeho další žádosti budou s největší pravděpodobností okamžitě zamítnuty.

Bankovní registry v ČR

V České republice fungují dva hlavní bankovní registry Bankovní registr klientských informací (BRKI) a zájmové a nezávislé Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS).

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Tento registr provozuje společnost Czech Banking Credit Bureau (CBCB) založená v roce 2000 skupinou českých bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, MONETA Money Bank a UniCredit Bank). Registr obsahuje pozitivní i negativní údaje o bankovních klientech.

V registru BRKI jsou evidovány následující typy úvěrů:

  • Hypoteční úvěr,

  • úvěr ze stavebního spoření,

  • spotřebitelský úvěr,

  • kreditní karta,

  • kontokorent,

  • leasing.

 

Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům (SOLUS)

Jedná se o zájmové sdružení právnických osob, které si předávají informace o svých klientech. SOLUS není čistě bankovní registr, kromě bank do něj přispívají také nebankovní poskytovatelé půjček, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. SOLUS obsahuje pouze negativní informace o dlužnících.