Zpět na všechny pojmy
V minulosti byly běžně nabízeny a poskytovány půjčky bez registru a doložení příjmu. To již není možné, protože aktuálně platný zákon o spotřebitelském úvěru ukládá všem bankovním i nebankovním poskytovatelům půjček povinnost prověřit u každého žadatele jeho schopnost splácet půjčku.
Půjčky bez registru a doložení příjmu nabízely pouze nebankovní poskytovatelé půjček. Ti se tímto způsobem zaměřovali na rizikovější skupiny žadatelů, mezi které patří například nezaměstnaní, senioři, ženy na mateřské dovolené, samoživitelky, pracující studenti či začínající podnikatelé.
Mezi hlavní lákadla půjček bez registru a doložení příjmu patřily:
Dostupnost půjčky i lidem bez pravidelného a dlouhodobého příjmu.
Nebylo vyžádováno potvrzení o výši přijmu.
Poskytovatel půjčky prověřoval platební historii a morálku žadatele o půjčku.
Schopnost doložit příjmy je jedním ze základních požadavků kladených na každého žadatele o půjčku. Žadatel o půjčku je povinen doložit své příjmy. Nejčastěji se jedná o potvrzení příjmu vydaného zaměstnavatelem u zaměstnanců nebo daňové přiznání v případě podnikajících osob. Některým poskytovatelům stačí určitý počet posledních výpisů z bankovních účtů či výplatních pásek. Nedostatečná bonita je jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí žádosti o půjčku.
Registry dlužníků představuje seznamy lidí, na jejichž jméno je evidovaný nějaký finanční závazek či závazky. Podklady do registrů zasílají nejen bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček, ale také dodavatelé energií či poskytovatelé telekomunikačních služeb. Nemusí jít tedy pouze o úvěrové produkty.
Poskytovatelé půjček a ostatní poté do registru nahlíží za účelem prověření žadatele o půjčku či jiný produkt, zda s jeho jménem nejsou spojeny nějaké negativní záznamy v souvislosti se splácením půjček či jiných závazků. Rizikovému či problematickému dlužníkovi není půjčka poskytnuta z důvodu nedostatečné důvěryhodnosti a vysoké rizikovosti.