Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Diskontní sazba

Co je diskontní sazba

Diskontní sazba představuje jeden z nástrojů monetární centrální banky. Její výši určuje Česká národní banka (ČNB) stejně jako v případě repo sazby a lombardní sazby. Jedná se o úrokovou sazbu určenou pro ostatní banky, které si u ČNB ukládají volné finanční prostředky.

Co je diskontní sazba

Diskontní sazba je sazba, za níž si komerční banky ukládají volné (přebytečné) finanční prostředky u centrální banky v rámci tzv. depozitní facility. Minimální částka pro uložení u ČNB je 10 milionů korun a poskytuje se bez zajištění. Diskontní sazba určuje dolní hranici úrokových sazeb na peněžním trhu.

Chci půjčku

K čemu slouží diskontní sazba

Česká národní banka má moc ovlivňovat základní výši úrokových sazeb, od níž se odvíjí ceny  spotřebitelských úvěrů. ČNB tak činí prostřednictvím této diskontní sazby, kterou s ohledem na aktuální situaci a cíle centrální banky zvyšuje nebo snižuje.

Snížení diskontní sazby slouží k podpoře ekonomiky, protože vede ke zlevnění všech typů úvěrů a dochází tak ke zvýšení množství peněz v oběhu. Naopak zvýšení diskontní sazby Česká národní banka provádí tehdy, chce-li množství peněz v oběhu snížit. V takovém případě totiž dochází ke zdražení úvěrů komerčními bankami.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.