Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je bezhotovostní platba

Způsoby placení dělíme na hotovostní a bezhotovostní platební styk. Bezhotovostní platba je modernější a stále oblíbenější způsob placení, který probíhá prostřednictvím bankovního účtu a na něj navázaných služeb bez fyzické potřeby peněz (hotovosti).

Typy bezhotovostních plateb

Bezhotovostní platby (převody) probíhají prostřednictvím bezhotovostních platebních prostředků mezi klienty, které poskytují banky a platební instituce.

  • Příkazy k úhradě - plátce zadá platební příkaz své bance (může být jednorázový i trvalý) či jiné platební instituci a z jeho účtu peníze odejdou na bankovní účet vybraného příjemce. Příkaz lze zadat v internetovém i mobilním bankovnictví, papírové formuláře jsou stále méně častější.
  • Platební karty - debetní a kreditní karty patří v současnosti k nejčastěji využívaným platebním nástrojům. Pouhým přiložením karty (mobilního telefonu, chytrých hodinek) k platebnímu terminálu umožňují okamžitou platbou.
  • Příkazy k inkasu - možnost pravidelného převodu peněz iniciované příjemce platby na základě vzájemné dohody a souhlasu plátce s provedením inkasa.
  • Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (SIPO) - službu nabízí Česká pošta a umožňuje v rámci jednoho hromadného příkazu zaplatit více různých plateb najednou.

Prostřednictvím bezhotovostních plateb lze daleko lépe sledovat tok peněz a lépe tak hospodařit s vlastními finančními prostředky.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6