Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Anuita

Co je anuita

Výraz anuita vychází z latinského slova annus (roční) a označuje částku užívanou ke splácení úvěru v předem domluvených termínech. U spotřebitelských úvěrů je výše anuity po celou dobu splácení stejná, u dlouhodobých úvěrů (např. hypotéka) se po určitém období (fixační doba) mění.

Anuita a její složky

Anuitu tvoří dvě složky nazývané úmor a úrok. Úmor přitom označuje splátku vypůjčených peněz (tzv. jistiny) a úrok představuje domluvenou odměnu poskytovateli za poskytnutí půjčky.

Úmor a úrok obsahuje každá splátka s tím, že v průběhu splácení úvěru se mění jejich vzájemný poměr. Zpočátku je větší část splátky používána na úhradu úroku a menší na splácení vlastního dluhu. Postupem času se poměr obrací ve prospěch úmoru. Anuita přitom zůstává stejně vysoká.

Chci si půjčit

Anuita a hypotéka

V případě hypoték zůstává anuita stejná pouze v období fixace. Poté se její výše mění na základě změny úrokové sazby a mění se tedy i poměr mezi úmorem a úrokem. S pojmem anuita neodmyslitelně souvisí i slovní spojení anuitní splátka úvěru, které představuje nejčastější způsob splácení úvěrů, a to především těch hypotečních. Při sjednávání hypotéky je proto vypočtena anuitní splátka, která zůstává po celou smluvenou dobu konstantní.

Anuita a družstevní byty

S pojmem anuita se můžeme potkat také u financování družstevních bytů. V tomto případě anuita označuje zůstatek členského podílu družstva. Užívání pojmu anuita je v tomto případě nesprávné, avšak zažité. Ve skutečnosti se jedná nesplacenou výši jistiny původního dluhu.

Chci si půjčit
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.