Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Prekluze

Pojem prekluze znamená určitý zánik nároku, a to v rámci subjektivního práva. Je velmi podobný pojmu promlčení, ale u samotné prekluze platí, že není takto všeobecná. Je tedy třeba říci, že zánik nároku nemusí být natolik automatický, jak je patrné třeba u samotného promlčení. V rámci pojišťovnictví tak je prekluze pojem, který označuje třeba zánik nároku na pojistné plnění.

Spočítat ceny povinného ručení

Řada možných důvodů

Může k tomu dojít jak z důvodu, že bylo vše promlčeno, tak samozřejmě i z důvodů zcela jiných. Případem takové prekluze, tedy zániku na nárok pojistného plnění může dojít ve chvíli, kdy pojistnou událost třeba nenahlásíme. Stejně tak může k dané situaci dojít v případě, kdy ji nahlásíme, ale již nijak nespolupracujeme s likvidátorem. Tedy nedáváme k dispozici třeba dokumenty, které si vyžádá proto, aby mohl i nadále pokračovat v likvidaci pojistné události.

Nelze plnit ani dobrovolně

Důležité je dodat také to, že u prekludovaného práva nemůže v budoucnu dojít ani k dobrovolnému plnění. A to z toho důvodu, že by se v takovém případě jednalo o bezdůvodné obohacení. Jakékoliv plnění totiž musí být podloženo. Konkrétní prekluze je poté stanovena na základě takzvané prekluzivní lhůty, která může být součástí pojistných podmínek u smlouvy.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.