Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Excendent

Co je excendent?

Excendent je část škody, kterou pojišťovna postupuje z převzatého pojištění jiné pojišťovně nebo pojišťovnám, s nimiž je v zajišťovacím poměru. Excendent se mezi pojišťovnami řeší například u pojistných událostí vzniklých v zahraničí. Vyřízením pojistné události se zabývá zahraniční pojišťovna, ale pokud jste pojištěni u tuzemské pojišťovny, předá odpovídající část škody k vyřízení české pojišťovně.

Spočítat ceny

U jakého pojištění můžete narazit na excendent?

Excendent se týká té části škody, kterou pojišťovna předá jiné pojišťovně, která je povinná v rámci dané oblasti hradit vám jako klientům plnění. Často je ideálním příkladem cestovní pojištění. Při cestě do zahraničí jste pojištěni sice v rámci zákona, ale ne vždy mohou aktuální limity zdravotního pojištění stačit. To, co se objeví navíc, zaplatí soukromá pojišťovna, u které jste si sjednali cestovní pojištění.

Na co si dát u excedentu pozor?

Pro samotné klienty nemusí být samotný excendent nijak důležitým pojmem. A to samozřejmě z toho důvodu, že vše si mezi sebou řeší pouze pojišťovny. Pro klienta jako pojištěnou osobu je důležité, co je uvedeno v konkrétní smlouvě a pojistných podmínkách. Na základě toho zjistí, na jak vysoké plnění má nárok v rámci konkrétní pojistné události.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.