Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Excendent

Co je excendent?

Excendent je část škody, kterou pojišťovna postupuje z převzatého pojištění jiné pojišťovně nebo pojišťovnám, s nimiž je v zajišťovacím poměru. Excendent se mezi pojišťovnami řeší například u pojistných událostí vzniklých v zahraničí. Vyřízením pojistné události se zabývá zahraniční pojišťovna, ale pokud jste pojištěni u tuzemské pojišťovny, předá odpovídající část škody k vyřízení české pojišťovně.

U jakého pojištění můžete narazit na excendent?

Excendent se týká té části škody, kterou pojišťovna předá jiné pojišťovně, která je povinná v rámci dané oblasti hradit vám jako klientům plnění. Často je ideálním příkladem cestovní pojištění. Při cestě do zahraničí jste pojištěni sice v rámci zákona, ale ne vždy mohou aktuální limity zdravotního pojištění stačit. To, co se objeví navíc, zaplatí soukromá pojišťovna, u které jste si sjednali cestovní pojištění.

Na co si dát u excedentu pozor?

Pro samotné klienty nemusí být samotný excendent nijak důležitým pojmem. A to samozřejmě z toho důvodu, že vše si mezi sebou řeší pouze pojišťovny. Pro klienta jako pojištěnou osobu je důležité, co je uvedeno v konkrétní smlouvě a pojistných podmínkách. Na základě toho zjistí, na jak vysoké plnění má nárok v rámci konkrétní pojistné události.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová