Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Doložka, klauzule

Doložka či klauzule je podle jejich přesné definice omezující podmínka. Stejně tak mají ale daná slova i několik dalších významů, mezi které patří třeba výhrada, ale i již zmíněné doložka. Nejčastěji je tento pojem využíván v oblasti práva. Tedy hlavně v rámci různých smluvních dokumentací, které během života uzavíráme.

Spočítat ceny

Doložka či klauzule v pojišťovnictví

Pojmy doložka, klauzule a řada jiných je samozřejmě často součástí i oblasti pojistek. Tedy konkrétní pojistných smluv, které uzavíráme. Mohou tak jasně definovat to, jaká může mít konkrétní smlouva omezení. Stejně tak ale mohou pojmy doložka a klauzule definovat také to, jaké jsou podmínky dané smlouvy, stejně jako jsou výhrady ve smlouvě. To vše následně může konkrétně upravovat naše nároky na pojistné plnění.

Přihlíží se k nim při pojistných událostech

Důvodem, proč jsou doložky a klauzule součástí smluv je to, aby z nich bylo přesně patrné, na jaké situace se smlouva vztahuje a kdy nás chrání. Zároveň ale vylučuje i několik různých situací, nebo omezuje výplatu konkrétních peněz. Velmi častým příkladem, který může doložka a klauzule obsahovat, je alkohol a případné zranění, nebo také nehoda, kdy jsme byli právě jím ovlivněni.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.