Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

NFC

Co je NFC?

NFC je bezdrátová technologie, která umožňuje rychlou a bezpečnou výměnu dat na krátkou vzdálenost – zhruba do 4 cm. Telefony či tablety, které NFC (Near Field Communication) podporují, díky ní mohou navzájem komunikovat, aniž by k tomu potřebovaly internetové moduly. Použití NFC technologie je proto zcela zdarma.

Jak NFC technologie funguje?

NFC pracuje na základě rádiových vln, tedy na stejném principu jako Bluetooth nebo Wifi. Na rozdíl od nich ale k přenosu informací využívá elektromagnetickou indukci. Hlavní výhodou NFC technologie je rychlost. Vzhledem ke krátké vzdálenosti přístrojů není vyžadována jejich identifikace. Near Field Communication probíhá oboustranně – obě propojená zařízení mohou data přijímat i odesílat.

Využití NFC technologie v praxi

S NFC se setkáte například při placení v obchodech. Stále rozšířenější platby mobilem přes Google Pay či Apple Pay fungují právě na základě NFC technologie. NFC oceníte také při přenášení aplikací a nastavení ze starého mobilu do nového, výměně dat mezi přístroji nebo načítání menu v restauraci.

Kouzlo NFC tagů

Near Field Communication se rozšiřuje do dalších oblastí i díky NFC tagům. Jedná se o štítky či nálepky s ukrytými čipy. NFC tagy prostřednictvím aplikace jednoduše naprogramujete a umístíte na vybrané místo. Po přiložení zařízení s NFC technologií se provede nastavená akce. Tento systém najde uplatnění ve službách, ale i ve vaší domácnosti. NFC štítek na nočním stolku například zajistí, že si již nikdy nezapomenete nastavit budík.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová