Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Mobilní operátor

Co je mobilní operátor?

Mobilní operátoři jsou subjekty, které poskytují telefonní služby. Jedná se o společnosti, jež zároveň provozují mobilní sítě a další infrastrukturu nutnou pro fungování služeb. Mobilní operátoři v ČR potřebují pro své aktivity získat licenci, kterou uděluje Český telekomunikační úřad. Ostatní společnosti si od operátorů mohou přístup k síti zakoupit a nabízet vlastní mobilní služby. Tyto subjekty se označují jako virtuální operátoři.

Jaké služby mobilní operátoři zajišťují?

Pro zákazníka jsou nejviditelnější klientské služby, které mobilní operátor poskytuje. V první řadě jde o obstarání SIM karet, nabídku mobilních tarifů či dobíjecích karet a řadu doplňkových činností. V posledních letech se mobilní operátoři angažují ještě v dalších příbuzných oblastech. Jedná se například o zajištění internetu do domácnosti nebo digitální televize.

Jací mobilní operátoři v ČR fungují?

Mobilní operátoři v ČR se dají rozdělit na hlavní a alternativní. Hlavní poskytovatele reprezentuje tzv. velká trojka, tedy T-Mobile, O2 a Vodafone. Tito mobilní operátoři jsou zcela dominantní a z pohledu celkového počtu SIM karet představují zhruba 93 % trhu. Alternativní mobilní operátoři v ČR tvoří jen 7 % trhu. Navíc přibližně u poloviny z nich má některý z členů velké trojky majetkový podíl.

Mobilní operátoři v ČR: Kdy přibude čtvrtý poskytovatel?

Již několik let se hovoří o tom, že by se měl na českém trhu objevit čtvrtý mobilní operátor, který přinese celkové snížení cen. Naposledy se příchod dalšího silného hráče očekával v souvislosti s aukcí kmitočtů pro sítě páté generace. Nicméně klíčové kmitočty si mezi sebe opět rozdělila velká trojka. S největší pravděpodobností tak v Česku i nadále zůstanou dominantní tři mobilní operátoři.