Zpět na všechny pojmy
GPS je družicový systém, který umožňuje vybraným zařízením lokalizovat svoji polohu kdekoliv na planetě Zemi. Za zkratkou GPS se skrývá slovní spojení „Global Positioning System“ (globální polohový systém). Přestože existují další podobné systémy, termínem GPS se často obecně označují všechny elektronické systémy sloužící ke zjišťování polohy.
GPS je tvořena soustavou 31 družic, které provozuje ministerstvo obrany Spojených států amerických. Družice obíhají zemi ve výšce 20 tisíc kilometrů. Elektromagnetický signál, který vysílají, zachycuje GPS přijímač ve vašem zařízení. Přístroj přijímá signál z několika družic najednou. Po jeho zpracování dokáže určit přesnou polohu, ale také nadmořskou výšku nebo rychlost pohybu. GPS měla původně usnadnit vojenské operace. Pro civilní účely se používá od roku 1983. Za operačně způsobilou byla GPS označena v roce 1995.
S GPS se setkáte v mnoha odvětvích. Přijímačem signálu jsou vybaveny autonavigace, mobilní telefony, chytré hodinky (smart watch) a další přístroje. Díky GPS můžete snadno naplánovat svoji trasu, najít nejbližší restauraci, změřit vzdálenost a rychlost běhu nebo zjistit, kde se nachází vaše dítě. Odchylka GPS na českém území činí maximálně 5–10 metrů – zařízení zde mají běžně k dispozici data ze 7 či 8 družic. Z každého místa na této planetě by mělo být možné přijímat signál minimálně ze 4 družic.
Řada uživatelů se domnívá, že GPS bez připojení k internetu nefunguje. Tak to není. Samozřejmě, při stahování mapových podkladů a podobných činnostech se bez internetu neobejdete, ale pro samotnou lokalizaci a navigování není připojení nutné. Vaše zařízení totiž signál jen přijímá, s družicemi nijak nekomunikuje. Nicméně v rámci urychlení zjištění polohy se často využívá tzv. A-GPS (asistovaná GPS), která požadovaná data stahuje za pomoci internetu. Tuto funkci však můžete v nastavení vypnout.