Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je zúčtovací období energií?

Zúčtovací období energií je období, za které dodavatel provede odběrateli vyúčtování na základě skutečného odběru energií. Zpravidla se jedná o dvanáct po sobě jdoucích měsíců – dle zákona může být zúčtovací období i kratší, ale není to zvykem.

Neplatíte příliš za energie?

Po celý rok platí odběratel zálohy na energie a na konci zúčtovacího období porovná dodavatel tyto platby se skutečnou spotřebou – tak vznikne přeplatek nebo nedoplatek.

Kdy začíná zúčtovací období energií?

Každý dodavatel elektřiny nebo zemního plynu si stanovuje zúčtovací období individuálně. Obvykle se nejedná ani o kalendářní rok, ale může začínat například v říjnu. Tím pádem končí zúčtovací období následující rok ke konci září.

Kde najdu své zúčtovací období energií?

Své zúčtovací období pro elektřinu nebo plyn najdete jednoduše v posledním vyúčtování – faktuře. Na konci každého zúčtovacího období vám dodavatel stanoví výši záloh na další období. S výší záloh nemusíte souhlasit a můžete u dodavatele podat vlastní návrh na jejich výši. Pokud vám vzniknul v posledním zúčtovacím období nedoplatek na energiích, měli byste si zálohy pro budoucí období navýšit.

Chci nabídku na míru
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2