Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Zúčtovací období energií

Co je zúčtovací období energií?

Zúčtovací období energií je období, za které dodavatel provede odběrateli vyúčtování na základě skutečného odběru energií. Zpravidla se jedná o dvanáct po sobě jdoucích měsíců  – dle zákona může být zúčtovací období i kratší, ale není to zvykem.

Po celý rok platí odběratel zálohy na energie a na konci zúčtovacího období porovná dodavatel tyto platby se skutečnou spotřebou – tak vznikne přeplatek nebo nedoplatek.

Kdy začíná zúčtovací období energií?

Každý dodavatel elektřiny nebo zemního plynu si stanovuje zúčtovací období individuálně. Obvykle se nejedná ani o kalendářní rok, ale může začínat například v říjnu. Tím pádem končí zúčtovací období následující rok ke konci září.

Kde najdu své zúčtovací období energií?

Své zúčtovací období pro elektřinu nebo plyn najdete jednoduše v posledním vyúčtování – faktuře. Na konci každého zúčtovacího období vám dodavatel stanoví výši záloh na další období. S výší záloh nemusíte souhlasit a můžete u dodavatele podat vlastní návrh na jejich výši. Pokud vám vzniknul v posledním zúčtovacím období nedoplatek na energiích, měli byste si zálohy pro budoucí období navýšit.