Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je plynový sporák?

Plynový sporák je spotřebič pro vaření a přípravu teplých pokrmů. Obvykle má čtyři nebo pět plynových hořáků a plynovou troubu, které jsou napojeny na přívod zemního plynu. Častěji ale domácnosti využívají kombinovaný plynový sporák, který má plynové hořáky na vaření a elektrickou troubu a pečení.

Jaké jsou výhody plynového sporáku?

Vaření na plynuje velmi úsporné. Plynový sporák má nízkou spotřebu plynu a jedna kilowatthodina plynu vyjde jen na 1,2–1,5 Kč. Stejně tak náklady na pořízení plynového sporáku čítají pouze několik tisíc korun, a proto se jedná o nejlevnější variantu pro domácí vaření. Další výhodou sporáku na plyn je velmi rychlá regulace teploty a úprava intenzity plamene.

Neplatíte příliš za plyn?

Jaké jsou nevýhody plynového sporáku?

U plynového sporáku se připravte na náročnější úklid. Při mytí sporáku musíte nejprve sundat mřížku, abyste měli k varné desce snadnější přístup. Další nevýhodu představuje bezpečnostní riziko. Ačkoliv jsou moderní plynové sporáky opatřeny pojistkou proti úniku plynu, vždy je dobré brát toto riziko v potaz. Zařízení by mělo procházet pravidelnou kontrolou odborníka, stejně jako ostatní plynové spotřebiče ve vaší domácnosti.

Kombinovaný plynový sporák

Největší nevýhody plynového sporáku s sebou nese plynová trouba. Regulace teploty i možnosti ohřevu jsou velmi omezené, často je k dispozici pouze spodní ohřev. Proto se nabízí kombinovat plynový sporák raději s elektrickou troubou – poté se jedná o kombinovaný sporák.

Změnit dodavatele
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2