Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Plynové spotřebiče

Co je plynový spotřebič?

Plynový spotřebič je zařízení, ve kterém se spaluje zemní plyn za účelem vytápění, ohřevu vody, přípravy jídla, svícení a dalších.

Výhodou plynových spotřebič jsou nízké provozní náklady. Jedna kilowatthodina zemního plynu vychází ve srovnání s elektřinou 2–3× levněji, a tak se provoz plynových spotřebičů většinou vyplatí více než těch elektrických. Na druhou stranu počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Plynové spotřebiče – jaké druhy existují?

Mezi nejpoužívanější plynové spotřebiče v domácnostech patří:

  • plynové sporáky a vařiče,

  • průtokové a zásobníkové plynové ohřívače vody – plynové karmy,

  • plynové kotle,

  • plynová tepelná čerpadla aj.

Plynové spotřebiče se dále dělí podle toho, jak je k nim přiváděn vzduch. Existují tři kategorie plynových spotřebičů podle přívodu vzduchu a odvodu spalin:

  • vzduch se přivádí z prostoru a spaliny se odvádí do prostoru, kde je plynový spotřebič instalován (např. plynový sporák),

  • vzduch je přiváděn z prostoru, kde je plynový spotřebiče instalován a spaliny jsou odváděny ven (např. plynová karma),

  • vzduch je přiváděn z venkovního prostoru a spaliny jsou odváděny ven (např. plynový kondenzační kotel).

Bezpečný provoz plynového spotřebiče

I když se moderní plynové spotřebiče vyznačují vysokou bezpečností a mají pojistky jak proti úniku zemního plynu, tak proti nedokonalému spalování, měli byste být při jejich používání obezřetní. Je namístě dodržovat několik základních pravidel pro bezpečný provoz plynového spotřebiče.

Pro správné spalování plynu je nutné zajistit dostatečný přísun vzduchu. Pokud se jedná o plynový spotřebič, který odebírá vzduch z prostoru, měl by být zajištěn jeho přísun klapkami ve zdech nebo oknech. Ty jsou důležité také v situacích, kdyby došlo k tvorbě oxidu uhelnatého. Kvůli otravě CO ročně zemře přes sto osob a na vině je v podstatě vždy porucha plynového spotřebiče a nedostatečné odvětrání místnosti.

Pro jistotu si pořiďte do každé místnosti s plynovým spotřebičem detektor úniku plynu a detektor oxidu uhelnatého.

Plynové spotřebiče vyžadují pravidelné revize

Nezapomínejte ani na pravidelné revize plynových spotřebičů a spalinových cest. Alespoň jednou ročně byste měli nechat zkontrolovat a seřídit plynový spotřebič a nechat vyčistit spalinové cesty. To je důležité nejen pro ochranu vašeho zdraví, ale také majetku – při případné pojistné události bude chtít pojišťovna vidět, že jste údržbu nezanedbali.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová