Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Aukce elektřiny

Co je aukce elektřiny?

Aukce elektřiny je jedním ze způsobů, jak si najít levnějšího dodavatele elektrické energie. Aukce energií byly populární před několika lety, kdy je pořádala různá města po celé republice. Postupem času se aukce elektřiny otevřely i pro domácnosti, a tak měl každý možnost se do aukce připojit a vysoutěžit nižší cenu elektřiny.

Jak funguje aukce elektřiny?

Do aukce elektřiny se domácnost může zapojit přes zprostředkovatele. Ten shromáždí velké množství zájemců – stovky i tisíce odběrných míst. Na druhé straně se aukce zúčastní dodavatelé elektřiny, kteří nabízí tomuto množství odběratelů výhodnější cenu. Díky tomu jsou aukční ceny energií nižší než běžné ceny energií pro domácnost. Dodavatel, který nabídne nejnižší cenu, aukci vyhrává. Stejným způsobem probíhá také aukce plynu.

Kdy dává smysl zúčastnit se aukce elektřiny?

Největší přínos měly aukce elektřiny v době, kdy se ceny elektřiny na burze zlevňovaly, ale dodavatelé nepromítli tuto skutečnost do svých ceníků. Změny na velkoobchodním trhu se totiž do ceníků pro konečné zákazníky projevují se zpožděním. Aukční ceny energií tak mohou být výrazně nižší a odběratelé získají levnější elektřinu ihned – nemusí čekat na aktualizaci ceníků.

Pozor na podvodné aukce elektřiny

V dnešní době elektřina dlouhodobě zdražuje, a tak nevzniká tolik prostoru vysoutěžit nižší ceny. Přesto se objevuje mnoho společností, které nabízí účast v aukci elektřiny. Bohužel často využívají podvodné praktiky a účast v aukci prezentují jako nezávaznou možnost. Pak ale odstoupení od aukce či neuzavření smlouvy s vysoutěženým dodavatelem trestají vysokými sankcemi.

Pokud vás navštíví podomní prodejce a nabízí nezávaznou účast v aukci elektřiny, vždy si pozorně přečtěte, co podepisujete . Smlouvu se zprostředkovatelem ale můžete uzavřít i ústně – stačí váš souhlas po telefonu. Proto buďte velmi obezřetní.