Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Zástavní věřitel

Kdo je zástavní věřitel?

Zástavní věřitel je osoba (fyzická či právnická), jejíž pohledávka je zajištěna zástavním právem na movitou či nemovitou věc. Zástavní věřitel poskytuje plnění zástavci. Nejčastějším případem, kde se setkáte se zástavním věřitelem, je poskytnutí  hypotečního úvěru. V tom případě je zástavním věřitelem banka, která poskytuje hypoteční úvěr.

Jaký je rozdíl mezi zástavcem a zástavním věřitelem?

Zástavce je osoba, která dává do zástavy svůj movitý (auto, stroje) či nemovitý majetek (dům, byt). U hypotečního úvěru je tedy zástavcem žadatel o hypotéku a dává do zástavy svoji nemovitost.

Zástavní věřitel je osoba, která požaduje zástavu movité či nemovité věci, aby poskytla zástavci plnění. U hypotéky se jedná o banku poskytující hypoteční úvěr.

Zástavní věřitel při sjednání hypotéky

Při žádosti o hypotéku musí být úvěr zajištěn nemovitostí. Žadatel o hypotéku se stává zástavcem – na katastr nemovitostí vloží zástavní listinu k nemovitosti. Naopak banka, u níž si sjednává hypoteční úvěr, se stává zástavním věřitelem.

Pokud by měl zástavce (žadatel o hypotéku)  problémy se splácením hypotečního úvěru, propadne zastavená nemovitost zástavnímu věřiteli (bance). Ta obvykle přistoupí k jejímu prodeji, a tím pokryje nesplacený dluh. Díky zajištění úvěru nemovitostí je pro zástavního věřitele poskytnutí hypotéky poměrně bezpečné – proto banky na hypoteční úvěry nabízí nízké úrokové sazby.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová