Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Úvěrový účet

Co je úvěrový účet

Úvěrový účet není samostatný bankovní produkt, ale doplňková služba usnadňující přehled a správu u vybraných typů úvěrů. Nejčastěji je poskytován k dlouhodobým typům úvěrů, jako je například hypotéka.

Kdy se používá úvěrový účet

Standardní spotřebitelské úvěry samostatný účet nevyžadují. Peníze jsou obvykle poslány na běžný bankovní účet klienta a z běžného účtu jsou také odesílány pravidelné měsíční splátky.

Některé typy úvěru, zejména úvěry na bydlení neboli hypotéky, však vyžadují lepší přehled, správu, evidenci čerpání a splácení úvěru ideálně prostřednictvím samostatného účtu. K tomu slouží právě speciální úvěrový účet, který je přidělován automaticky.

K čemu slouží úvěrový účet

Hlavním účelem úvěrového účtu je spolehlivá evidence stavu poskytnutého  úvěruúvěru, kontrola aktuálního zůstatku úvěru a úhrada splátek daného úvěru.

Kolik stojí správa úvěrového účtu

Stejně jako s vedením běžného bankovního účtu bývá spojen nějaký pravidelný měsíční poplatek, ani vedení a správa úvěrového účtu nebývá zdarma. Náklady na zřízení a vedení úvěrového účtu se pohybují okolo 150 až 400 Kč měsíčně a jsou zahrnuty do celkových nákladů úvěru (RPSN).

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová