Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Registrační poplatek

Co je registrační poplatek

Za zaslání výpisu z vybraného registru dlužníků zaplatí zájemce registrační poplatek. Výše registračního poplatku se liší jak dle vybraného registru, tak i dle způsobů zaslání.

Co je to registrační poplatek

Registry dlužníků shromažďují informace o sjednaných úvěrech v ČR za účelem výměny informací mezi jednotlivými poskytovateli úvěru o dlužnících. Poskytovatelé půjček, bankovní i nebankovní, pak do registrů nahlíží kvůli ověřování bonity žadatelů.

Do registru však mohou nahlídnout i lidé, které zajímá jejich vlastní úvěrová historie či úvěrová historie jiné osoby. Ti mohou požádat o výpis z registru dlužníků. Jedná se o zpoplatněnou službu, za kterou zájemce zaplatí tzv. registrační poplatek.

Žádost o výpis z registru dlužníků

O výpis je možné žádat několika způsoby:

  • on-line na webu vybraného registru dlužníků

  • osobně v klientském centru vybraného registru dlužníků

  • prostřednictvím datové schránky

  • elektronicky e-mailem

  • tradiční poštou

 

Zájemce o výpis je vyzván před odesláním výpisu z registru dlužníku k úhradě stanoveného registračního poplatku. Ten lze dle způsobu zaslání (online, SMS, osobně, poštou) uhradit osobně na místě, bankovním převodem či platební kartou online.

Po uhrazení poplatku zájemce obdrží výpis z jednoho či více registru dle dlužníků. Nejlevněji přitom vychází elektronické verze výpisu, nejdráže pak písemné výpisy zaslané poštou na adresu žadatele. Existují webové stránky, které zprostředkují zaslání výpisů z více registrů (např.Kolikmam.cz).

Registrační poplatek výpisu z registru dlužníků - ceníky

  • Aktualní ceník poplatků sdružení SOLUS

  • Aktuální ceníky poplatků pro BRKI a NRKI

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.