Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

P2P půjčky

Co jsou P2P půjčky?

Pojem P2P půjčky, neboli také „peer to peer“ půjčky, či „peer-to-peer lending“ představuje způsob půjčování finančních prostředků, kdy si lidé půjčují peníze přímo od lidí přes zprostředkovatelskou společnost (tzn. platformu). Ve své podstatě tak jde o  nebankovní formu finanční pomocinebankovní formu finanční pomoci, v rámci které se zapojují běžní lidé.

Kdo může P2P půjčky poskytovat?

Provozovatel platformy (u nás například Zonky, Benefi, nebo Bankerat) peer to peer půjček musí být licencován jako platební instituce. Zároveň se musí starat o zveřejňování poptávky a nabídky půjček, prověřování  úvěruschopnosti žadatele a administraci celého procesu půjčky a splácení.

Jak P2P půjčky vlastně fungují?

Jako první je nutná na výše zmíněných platformách  registrace a kompletní vyplnění uživatelského profilu. Pokud chcete o půjčku požádat, je dobré sestavit „příběh“, který osloví investory. Ti se následně začnou na půjčku žadatele skládat.

Tady je nutno sdělit, že klientem poptávaná půjčka není financována jednou osobou, ale investory z řad veřejnosti, kteří nežádají tak vysoký úrok. Ve finále tak dlužník na půjčce ušetří a investor získá vyšší úrok než na spořícím vkladu.

I tady je ale potřeba počítat s jistým rizikem nesplacení dluhu, které se ale dělí mezi více investorů. Platforma (zprostředkovatel) jako svou odměnu inkasuje procenta ze zobchodovaných objemů.

Výhody P2P půjček:

  • Výhodný úrok

  • Vyšší schvalovatelnost

  • Možnost půjčit si vyšší i nižší částky

 

Nevýhody P2P půjček:

  • Poměrně zdlouhavá administrativa

  • Riziko, že se na půjčku investoři nesloží

  • Riziko nesplaceného dluhu pro investory