Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

P.A.

Co je p.a.

Zkratka p.a. pochází z latinského výrazu per annum, který v češtině znamená “za rok” (případně per annual neboli ročně) a používá se standardně k označení úrokové sazby na rok u úvěrových produktů. Je to tedy roční úroková sazba.

Je-li u půjčky uvedeno například 10 % p.a., znamená to, že úroky za celý jeden rok budou činit 10 % z celkové půjčené částky.

Hodnota p.a. zahrnuje pouze úrok, neinformuje zájemce o dalších nákladech souvisejících s půjčkou. To znamená, že kromě úrokové sazby může zákazník zaplatit ještě další částky, které půjčku prodražují. K tomu slouží jiná hodnota a tou je RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.

Chci půjčku
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.