Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Hypoteční poradci

Kdo je hypoteční poradce?

Hypoteční poradce je fyzickou osobou, která se v oblasti hypotečních úvěrů aktivně pohybuje a dokáže vám podstatně usnadnit výběr hypotéky i její sjednání. Zkušený a nezávislý hypoteční poradce je specialistou v oboru a pro svého klienta často dokáže vyjednat výhodnější podmínky nebo nižší úrok. Díky svým zkušenostem vám navíc ušetří čas, starosti a postará se o to, ať vyřízení hypotečního úvěru proběhne bez zbytečných komplikací.

Co by měl splňovat kvalitní hypoteční poradce

Při výběru vhodného a nezávislého hypotečního poradce se vyplatí zaměřit na:

 1. Nezávislost a komplexnost: V praxi to znamená, že finanční poradce nezastupuje žádnou konkrétní instituci nebo banku. Naopak se orientuje napříč trhem a dokáže mezi sebou srovnávat produkty, z nichž vám následně doporučí ten, který bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům.

 2. Doporučení: Protože na trhu figuruje nespočet hypotečních poradců různých kvalit, osobní doporučení někoho z rodiny nebo dobrého přítele je v tomhle případě jasným vodítkem, že zvolený hypoteční poradce je člověkem na svém místě.

 3. Zkušenosti: Hypoteční poradce by měl na trhu působit delší dobu a bezpečně se v hypoteční džungli orientovat. Jedině tak může mít přehled o jednotlivých nabídkách, ale i přístupu konkrétních bank, u nichž vám může být schopen vyjednat nadstandardní podmínky.

 4. Ochota a trpělivost: Kvalitní hypoteční poradce by vám měl být ochotně k ruce, a pokud něčemu nerozumíte, problematiku jasně, trpělivě a srozumitelně vysvětlit. Při jednání s ním byste se tak neměli bát zeptat se na nejrůznější (byť i nepříjemné) otázky, které s hypotékou neodmyslitelně souvisí.

 5. Pečlivost: Protože je hypotéka obecně spojena s poměrně náročným papírováním a byrokracií, bude vás čekat dokládání množství dokumentů a termínů. Díky zkušenému hypotečnímu poradci se ale o termíny nemusíte starat ani strachovat. Měl by je totiž sám aktivně hlídat a klienty kontaktovat, když je potřeba odevzdat nějakou dokumentaci.

 

Zcela zásadní samozřejmě je, aby zvolení hypoteční poradci vždy pracovali v zájmu klienta a při jednání s bankou stáli na jeho straně. Jedině tak může spolupráce vyústit v oboustrannou spokojenost.

Výhody spolupráce s hypotečním poradcem:

 • Široká nabídka produktů napříč bankami

 • Pomoc neustále při ruce

 • Finanční i časová úspora

 • Minimum papírování a byrokracie

 • Objektivní poradce dokáže vyjednat lepší podmínky

 

Nevýhody spolupráce s hypotečním poradcem:

 • Většinou je složité narazit na kvalitního a nezávislého hypotečního poradce

 • Neseriózní poradci vám mohou doporučit méně výhodný produkt, z něhož mají vyšší provize

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová