Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Hotovostní platba

Co je hotovostní platba

Existují dva základní způsoby placení, a to hotovostní a bezhotovostní platební styk. Zatímco hotovostní platby vyžadují fyzické peníze, moderní a stále oblíbenější bezhotovostní způsoby platby představují zejména platby kartami, převody peněz a platby online apod.

Co znamená hotovostní platba

Anglický výraz pro hotovostní platbu zní “cash payment”. Odtud pochází hodně používané označení pro hotovost = cash. Hotovostí myslíme fyzické peníze, tedy papírové bankovky a kovové mince s vyznačenou hodnotou. Hotovostní platba probíhá jednoduše tak, že kupující předá odpovídající finanční částku v hotovosti prodávajícím za vybranou věc či službu.

Kdy se používá hotovostní platba

Hotovostní platby lze použít kdykoliv a kdekoliv při placení na rozdíl od bezhotovostních plateb, které vyžadují například platební terminály nebo připojení na internet. Důležité je však mít odpovídající hotovost. Hotové peníze si lze jednoduše vybrat z bankovního účtu prostřednictvím bankomatu.

Výhody a nevýhody hotovostní platby

Výhody:

  • okamžitá jistota zaplacení,

  • peníze vždy k dispozici.

Nevýhody:

  • časově náročnější,

  • nižší bezpečnost a přesnost,

  • riziko ztráty a krádeže - hotovost je pryč, platební karty lze rychle zablokovat, zneužití je složitější.

    Chci půjčku
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.