Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Fixace úrokové sazby

O úrokové sazbě jste už pravděpodobně někdy slyšeli. Nejčastěji v souvislosti s půjčkou, úvěrem nebo zhodnocením volných prostředků. Víte ale, co je to fixace úrokové sazby? S tímhle pojmem se nejčastěji setkáváme u hypotečních úvěrů, které nám usnadňují cestu k vlastnímu bydlení. Jak vlastně fixace funguje a jaký je rozdíl mezi krátkou a dlouhou dobu fixace?

Fixace úrokové sazby = neměnná sazba

Fixace úrokové sazby se nejčastěji využívá u dlouhodobých úvěrů (např. hypoték). Velmi zjednodušeně můžeme tento pojem definovat jako dobu, po kterou se úroková sazba a tím i splátka našeho úvěru nebude měnit.

Co se týče její délky, tak pro ni platí, že krátká doba fixace umožňuje nižší úrokovou sazbu a tím snížení nároků na měsíční rodinný rozpočet. Kromě toho je možné splatit část nebo celý úvěr na konci období fixace úrokové sazby, a to bez jakýchkoli poplatků.

Naopak delší doba fixace sice znamená o něco vyšší úrok a s ním související měsíční splátku, ale je přirozenou ochranou příjemce úvěru před nepředvídanými pohyby úrokových sazeb, a to přiměřeně k době fixace. Navíc díky delší fixaci můžete lépe plánovat domácí finance.

Když potřebujete sazbu změnit

Během fixace úrokové sazby sjednané ve smlouvě o (hypotečním) úvěru nemá banka oprávnění měnit dohodnutou úrokovou sazbu. Změny fixace nebo úrokové sazby hypotéky požadované klientem jsou obvykle spojeny se sankcemi (sankčními poplatky).

Co dělat, pokud se ale blíží konec fixace? Prozkoumejte aktuální nabídky na trhu a zjistěte, zda vám někde nenabídnou lepší podmínky. Pokud takovou nabídku najdete, můžete hypoteční úvěr refinancovat – tzn. převést do jiné banky s lepšími podmínkami.

U příležitosti konce fixace navíc můžete úvěr bez sankcí za předčasné splacení uhradit. Pokud se nerozhodnete pro refinancování úvěru u jiné společnosti a chcete závazek doplatit u původní banky, opět se můžete domluvit na lepších podmínkách (např. vyšší/nižší splátce nebo delší/kratší době splatnosti). To vše samozřejmě bez sankcí.