Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je čerpání půjčky

Čerpání půjčky určuje způsob, jakým budou klientovi peníze poskytnuty, a jak rychle bude moci půjčku využít. Podmínky čerpání půjčky jsou vždy součástí smlouvy o úvěru.

Jaké existují způsoby čerpání půjčky

Půjčku je možné čerpat třemi způsoby - jednorázově, postupně a opakovaně. Jednorázové čerpání půjčky je typické pro běžné spotřebitelské úvěry a neúčelové půjčky. Postupné čerpání je obvyklé u účelových půjček jako jsou půjčky na bydlení - hypotéky. Opakované čerpání půjčky se vztahuje k tzv. revolvingovým půjčkám.

Jednorázové čerpání půjčky

Při jednorázovém čerpání půjčky klient obdrží celou částku najednou a může ji využít dle svého uvážení.

Postupné čerpání půjčky

V tomto případě jsou finance uvolňovány postupně a to na základě doložených účetních dokladů. V případě hypotéky na stavbu například klient musí dodávat veškeré účtenky a faktury a na základě postupujících prací poskytovatel hypotéky uvolňuje další a další finance. Tento způsob čerpání půjčky vyžaduje předem připravený a schválený plán prací.

Opakované čerpání půjčky

Opakované čerpání je typické pro revolvingové úvěry, které lze splácet a využívat opakovaně dle potřeby. To znamená, že klient má od banky k dispozici určitou finanční částku. Čerpané prostředky splácí a využívá dle libosti. Na tomto principu funguje kontokorent a kreditní karty.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2