Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Avalový úvěr

Co je avalový úvěr

Avalový úvěr patří mezi tzv. ručitelské (závazkové) úvěry. Nejedná se o klasický úvěr, kdy banka poskytuje klientovi finanční prostředky. V případě avalového úvěru se banka stává ručitelem uhrazení klientova závazku i v případě, že by neměl dostatek financí.

Jak avalový úvěr funguje

Avalový úvěr banka poskytuje klientovi na základě vystavené směnky za zakoupené zboží. Přesněji řečeno se banka stává ručitelem této směnky, nepřebírá závazek, ale ručí svým jménem za to, že směnka bude uhrazena dle domluvených podmínek i v případě, že by klient neměl dostatek financí.

Jméno banky je uvedeno na líci směnky společně s výrazem “per aval” (jako rukojmí) společně se jménem klienta, za něhož banka ručení převzala. Za poskytnutí avalového úvěru si banka účtuje provizi, jejíž výše závisí na bonitě klienta a míry riskantnosti úvěru.

Kdy se avalový úvěr používá

Avalové úvěry nejsou příliš známé, protože se nejedná o běžný bankovní produkt. Tento typ úvěrů banky nabízí pouze svým velkým a významným klientům, kterým tak jako záruku poskytují své dobré jméno a pověst. Vystavená směnka je díky ručení solidní bankou rázem důvěryhodnější a obchodovatelnější. Avalový úvěr se hodně využívá v oblasti zahraničního obchodu.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová