Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Taxace

Význam pojmu taxace je poměrně jednoduchý. Jedná se hlavně o kontroly aktuálních pojistných smluv, které máme uzavřeny. V rámci taxace tak dochází primárně k tomu, že jsou prováděny různé nové technické výpočty, které slouží k tomu, aby došlo k přesnému ocenění jednotlivých rizik, které jsou součástí smlouvy. Danou taxaci vykonává nejčastěji pojišťovna, a to v rámci svých kontrolních mechanismů, zda z její strany nedošlo k případné chybě ve chvíli, kdy byla smlouva uzavírána.

Pouze u již sjednaných smluv

Důležité je dodat, že je taxace využívána výhradně u takových smluv, které již byly uzavřeny. Jedná se tedy hlavně o jejich následnou kontrolu. Pokud je vše v pořádku, je daná smlouva standardně zpracována a zavedena do systému, jako platná pojistka. Pokud je cokoliv v nepořádku, je o tom samozřejmě informován klient a je uskutečněna konkrétní náprava, která s danou smlouvou souvisí.

Včetně důkladní kontroly dat

Daná taxace tak může být spojena třeba i s důkladnější kontrolou dat. A to v rámci vyhodnocení hlavně pojistných rizik, ocenění daného rizika a také toho, zda vše skutečně odpovídá dané skutečnosti a nedošlo například k zamlčení, nebo zkreslení některých informací. Tím se tak pojišťovny kryjí proti případným budoucím problémům.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová