Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Státní dozor

V obecné rovině je samozřejmě státní dozor jasně definovanou institucí, která má jeden hlavní a důležitý cíl. A tím je kontrolovat jednotlivé pojišťovny a snažit se určovat jasná pravidla pro jejich vstup na trh, stejně jako jejich podnikatelské aktivity. Dbá tak hlavně na to, aby pojišťovny v rámci svých produktů a postupů skutečně ctily tuzemské zákony, stejně jako aby jednaly skutečně tak, jak jednat mají.

Kdo ho vykonává?

V minulosti státní dozor nad pojišťovnami vykonával Úřad státního dozoru v pojišťovnictví a penzijním připojištění. V roce 2006 však došlo ke změně a veškeré tyto povinnosti se převedly na jinou instituci. Aktuálně tak státní dozor vykonává Česká národní banka. V tomto směru se samozřejmě primárně nesoustředí jenom na výše uvedené, ale také na samotnou finanční stránku věci.

Jaký dohled ČNB realizuje?

A co dále tento konkrétní státní dozor vlastně dělá? Je to třeba i podpora, a to jak tržní disciplíny, tak i zdravého rozvoje, nebo velmi důležité konkurenceschopnosti. Snaží se ale také o to, aby nedocházelo k různým systémovým krizím a aby tak byla skutečně zajištěna ochrana všech pojistníků. Ti tak díky funkci státního dozoru mohou získat důvěru v konkrétní pojišťovnictví a nemusí mít obavy služeb současných pojišťoven využívat.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová