Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Šomáž

Pro mnohé sice ne příliš známý a moc nepoužívaný termín, ale přesto se s ním můžeme setkat. A to hlavně v oblasti pojišťovnictví, a to především takovém, které vznikne v rámci různých pracovních procesů, pracovních pozic, nebo v rámci pojištění firem. Šomáž totiž může znamenat například nutnost zastavení výroby, stejně jako nutnost zastavení konkrétních prací. A jelikož i na to se lze pojistit, je právě v pojišťovnictví využíván.

Může se týkat také ušlého zisku

Mimo jiné se ale označení šomáž používá ve chvíli, kdy mluvíme konkrétně o ušlém zisku. Tedy konkrétně o takových situacích, kdy nastanou překážky třeba v rámci práce, kdy v ní nemůžeme nadále pokračovat. Rázem se tak ocitneme bez možnosti výroby a bez možnosti zisku. Týká se to celé řady oblastí nejenom lidské výroby, ale i poskytování různých služeb, třeba včetně těch přepravních.

Lze se pojistit

Daného pojištění mnohdy využívají právě firmy jako takové. A to z toho důvodu, že pokud daná šomáž nastane, může jim daný ušlý zisk nebo jiné problémy jednoduše kompenzovat právě ta pojišťovna, u které svou pojistku sjednají. Týká se to nejenom právnických osob, ale také osob fyzických. Tedy konkrétních drobných podnikatelů – živnostníků.