Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Restant

Co je restant?

Restant znamená počet nevyřízených pojistných událostí, které musí pojišťovna ještě vyřešit. Pojišťovna odbavuje nevyřízené spisy postupně, nejdříve musí prošetřit okolnosti pojistné události a prověřit, zda byly splněny podmínky pro vyplacení pojistného plnění. Čím více nevyřízených pojistných událostí pojišťovna má, tím vyšší má restant.

Co způsobí vysoký restant?

Vysoký restant může způsobit celá řada různých důvodů. Mezi hlavní příčiny patří pomalé řešení jednotlivých pojistných událostí, nebo vysoký počet nahlášených pojistných událostí. Stejně tak může být restant vysoký i z toho důvodu, že si pojišťovna důkladně ověřuje právě to, zda má docházet k pojistnému plnění oprávněně, nebo nikoliv.

Jak zjistit výši restantu?

Čím nižší má pojišťovna restant, tedy počet nevyřízených spisů, tím je to lepší situace. Znamená to, že pojišťovna odbavuje pojistné události rychle a nebude tak docházet k jakýmkoliv nepříjemným prodlevám. Nevýhodou je to, že se konkrétní číslo dozvíte jenom málokdy, protože restant patří mezi interní údaje každé pojišťovny a znají ho jenom zaměstnanci.