Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Pojistník

Dle výkladu současných zákonů je pojistník ta osoba, která s pojistitelem uzavřela pojistnou smlouvu. Z hlediska laického vysvětlení je tedy pojistník takový člověk, který se chce u konkrétní pojišťovny nechat pojistit, a tedy s ní uzavírá danou smlouvu. Velmi často může být pojem pojistník nahrazován také pojmem pojištěný. Ten má zcela stejný význam, jelikož jde také o osobu, která smlouvu uzavírá, nebo již uzavřela.

Fyzická i právnická osoba

V souvislosti s aktuálním právním výkladem je třeba zmínit také to, že pojistník nemusí být nutně jenom běžnou fyzickou osobou. Pojistit se může totiž i firma, tedy osoba právnická. Poté už záleží jenom na parametrech konkrétní pojistky a pojišťovny. Obecně ale platí to, že produkty pro obě skupiny mohou být zcela stejné. Třeba u rozsahu havarijního pojištění, nebo povinného ručení. To jsou nejznámější případy, kdy pojistník může být fyzickou i právnickou osobou.

Pojistník má svá práva i povinnosti

V souvislosti s uzavřenou smlouvou je třeba říci, že pojistník má v případě nahodilé události právo oznámit pojistnou událost a dočkat se plnění. Stejně tak má ale řadu povinností, kdy svým chováním nesmí ovlivňovat případný vznik dané události. Stejně tak má ale i další povinnost, která patří mezi tu hlavní – nutnost platit pojištění.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová