Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Pojistná doba

Konkrétní časové období, na které byla sjednána daná pojistka. Pojistná doba tak jasně a přesně určuje jak to, kdy začíná pojistka platit, tak samozřejmě také to, kdy pojistná doba končí. Jakákoliv událost, která se stane během pojistná doby, samozřejmě může vést k likvidaci pojistné události a pojistnému plnění. Pokud se nahodilá událost stane mimo pojistnou dobu, k plnění již nedochází, jelikož oficiálně již pojištěni nejsme.

Může být určitá i neurčitá

Důležité je vědět, že pojistná doba může být nejenom určitá, ale i neurčitá. U řady pojistek, jako je povinné ručení, nebo havarijní pojištění, či pojistka domu jsou uzavírány pojistky bez konkrétního konce pojištění. Naopak kdo cestuje na dovolenou, u toho je pojistná doba pevně dána a pevně určena. A to termínem, po který je a bude v zahraničí. Samozřejmě je-li pojistná doba určována přesným časovým rozhraním, ve většině případů si ho určuje pojistná osoba.

Hlavně u krátkodobých pojistek

Konkrétní pojistná doba je známá hlavně z krátkodobých pojistek. Může se to týkat jak oné pojistky cestovní, tak i specializovaného havarijního pojištění, nebo povinného ručení. Důležité je také vědět, že pojistná doba může být v mnoha případech i prodloužena, stejně jako v rámci různých prohřešků (jako je neplacení pojistného) také zkrácena.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová