Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Obvyklá cena vozidla

Jedná se o cenu, za kterou je možné konkrétní vozidlo pořídit na našem trhu. A to ke konkrétnímu dni oceňování daného vozidla. Tento pojem je využíván hlavně v rámci totálních likvidací pojistných událostí. Tedy v rámci situace, kdy by se oprava vozu již nevyplatila a jeho majitel tak dostává plnou částku za daný automobil. A tou částkou se rozumí právě obvyklá cena vozidla. Tedy například taková, za kterou by byl vůz aktuálně na našem trhu prodejný, a to v rámci inzerátů, nebo bazarů.

Jak je cena stanovena?

Zde se přihlíží hlavně k uznávaným ceníkům vozidel, které mají pojišťovny k dispozici. Samozřejmě aby byla obvyklá cena vozidla stanovena skutečně správně, je přihlíženo k tomu, v jakém technickém stavu daný automobil byl, jakou měl základní a doplňkovou výbavu, nebo jaký byl jeho nájezd. To vše samozřejmě hraje roli při tom, kolik pojišťovna, konkrétně tedy likvidátor stanoví. Vše navíc vychází také ze zkušeností s automobilovým trhem.

Obvyklá cena může být i ponížena

Likvidace pojistné události ale může počítat i se situací, kdy pojišťovna v rámci totální likvidace nabídne vozidlo do prodeje v aukci. V takovém případě je dobré vědět, že obvyklá cena vozidla je stanovena v prvním kroku, následně je od ní odečtena cena, za kterou je někdo ochotný vozidlo koupit. A daný rozdíl dostanete na ruku. Zároveň ale dostanete příslib toho, že nepojízdné auto prodáte konkrétnímu dražiteli.