Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Nadpojištění, přepojištění

V rámci uzavírání pojistek se dnes můžeme setkat s celou řadou pojmů, které se týkají konkrétní pojistné smlouvy. A jedním s pojmů, který patří mezi velmi časté, se řadí nadpojištění, nebo též přepojištění. Jedná se o stav, kdy je předmět pojištěn na vyšší částku, než je jeho reálná hodnota. A tak k nadpojištění může dojít třeba ve chvíli, kdy sjednáváme havarijní pojistku na náš vůz, ale jeho hodnotu uvedeme takovou, která je výrazně vyšší.

Spočítat ceny

Jak pojišťovna plní?

V rámci nadpojištění, nebo též přepojištění má ale pojišťovna své jasně dané postupy, jak v takových případech jedná. Zde přichází na řadu osoba likvidátora, který stanoví skutečnou výši způsobené škody tedy i skutečnou hodnotu věcí, které byly poškozeny. A to na základě odhadu, aktuálního trhu, nebo třeba na základě doložených účtenek. Následně pojišťovna plnění poskytne, ale jenom ve výši, která odpovídá skutečnému stavu věcí. Tedy na základě jejich skutečné hodnoty.

Důležitý je správný odhad

Při oceňování věcí je tedy dobré myslet i na to, abychom hodnotu pojišťovaných věcí ocenili správně. A to i z toho důvodu, že čím vyšší je jejich hodnota, tím více platíme na pojistce. Pokud tedy dojde k nadpojištění, platíme v rámci běžného pojistného více, ale v rámci plnění dostaneme pouze to, kolik stojí naše věci.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.