Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Havarijní pojištění

Tento pojem zná téměř každý, jelikož je spojený s pravděpodobně druhou nejvyhledávanější pojistkou hned po povinném ručení. Od ní se havarijní pojištění liší primárně tím, že je dobrovolné. Je tedy jenom na nás, zda si ho sjednáme, nebo nikoliv. Důležité je vědět, že tato pojistka je určena k ochraně primárně našeho vozu. Tedy proplácí škody, které si způsobíme my sami, a to na našem vlastním automobilu.

Na co vše se havarijní pojištění může vztahovat?

S pojistkou souvisí také rozsah případného pojištění. Základem, který havarijní pojištění obsahuje, je samozřejmě jakákoliv nehoda. Tím ale možnosti nekončí, jelikož pojistka může hradit škody spojené také s řáděním přírodního živlu, stejně jako může hradit škody způsobené vandalem. Stejně tak se ale havarijní pojištění také na situaci, kdy je nám auto odcizeno. To vše následně nahlásíme jako pojistnou událost a ze strany pojišťovny dojde ke konkrétnímu plnění.

Sjednání je jednoduché

Dnes není problém sjednat havarijní pojištění jak na pobočce pojišťovny, tak samozřejmě prostřednictvím obchodního zástupce, nebo online. A to jak ve chvíli, kdy auto kupujeme, tak i kdykoliv později. Jelikož se jedná o pojistku dobrovolnou, je vše na nás. Důležitým faktem je, že by mělo pokrývat hodnotu celého našeho vozu, stejně jako by mělo mít nízkou spoluúčast – tedy část, kterou musíme hradit my sami.