Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Doba trvání

Doba trvání je jasně stanovený časový horizont, který se týká sjednané smlouvy. Právě konkrétní doba trvání by tak v ní měla být jasně a viditelně označena. Dnes platí, že si samotnou dobu můžeme mnohdy zvolit také my sami, stejně jako může docházet i k tomu, že nám ji jasně určí pojišťovna, nebo je doba trvání také přesně určena státem, který má vliv na to, jaké pojistky musí mít přesně určeno, jak dlouho budou trvat.

Délka doby trvání

Samozřejmě vždy záleží také na konkrétní pojistce, kterou v tomto směru sjednáváme. A tak jasně platí, že doba trvání může být třeba u cestovního pojištění pouze několik málo dní. Naopak u povinného ručení může být doba trvání v rámci měsíců nebo v rámci let, stejně jako lze tento pojistný produkt sjednat i na neurčito. I taková možnost v rámci této varianty samozřejmě existuje.

Nezapomínejte na výpovědní lhůtu

Pokud je zvolena konkrétní doba trvání, potom víme, že jakmile ono konkrétní datum, tedy onen poslední den, nastane, pojistka končí. Pokud je ale doba trvání nastavena na neurčito, je dobré seznámit se také s výpovědní lhůtou. Tedy s obdobím, v rámci kterého budeme moci onu konkrétní smlouvu jednoduše vypovědět. Obvykle je tato lhůta v řádech měsíců.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová