Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Dlužné pojistné

Ať už sjednáváme jakoukoliv konkrétní pojistnou smlouvu, je její součástí také běžné pojistné, které jsme povinni platit v rámci domluvených termínů. Pokud ale dojde k tomu, že cena pojistky zaplacena není, vznikne takzvané dlužné pojistné. Tedy částka, kterou máme u pojišťovny jako dluh. Tu samozřejmě jsme na základně smlouvy a obchodních podmínek povinní zaplatit, a to v co nejkratším možném termínu.

Dlužné pojistné může být spojeno i s úroky

Pokud již dojde k tomu, že pojišťovně dlužíme za konkrétní služby, je třeba počítat s tím, že dlužné pojistné není tím jediným problémem. Tím dalším je totiž i to, že je nám napočítat také případný úrok, stejně jako poplatky třeba za upomínky a další informování. V praxi tak mnohdy nestačí zaplatit jenom to, co reálně dlužíme, ale je třeba zaplatit také všechny s tím související poplatky.

Může být důvodem výpovědi

Pokud už dlužné pojistné vznikne a my po výzvě pojišťovny nezaplatíme příslušnou částku, může vše dojít i k tomu, že jsme nepojištěnými klienty a pojišťovna po nás bude vše vymáhat. A to může přinášet rizika toho, že již nejsme pojištěni a tedy nemusíme být chráněni proti celé řadě věcí, které mohou souviset třeba s naším domovem, mohou souviset třeba s naší osobou, nebo autem.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová