Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Disponent

Pojem disponent může mít hned několik významů, a to v souvislosti s oblastmi, v rámci kterých o tomto pojmu mluvíme. Ve firemním prostředí může jít o osobu, která může jednat v zájmu konkrétní firmy. Tedy disponent může být třeba osoba, která s námi sjednává pojistku. Podobně je tento pojem charakterizovaný i v oblasti profesní, kdy jde právě o člověka, který komunikuje se samotnými a koncovými zákazníky.

I v bankovním a pojistném prostředí

Stejně tak může být ale disponent i každý z nás, a to bez nutnosti toho, aby podobnou profesi vykonával. Ve světě bankovnictví je tak disponent každá osoba, která má právo nakládat s konkrétním bankovním účtem a má možnost využívat jeho peníze. Ideální je to v případě manželství, kdy mají oba lidé stejný bankovní účet. Podobné to může být v oblasti pojištění, třeba v rámci konkrétních pojistných smluv na společnou věc.

Osoby musí být ustanoveny

Disponentem se nemůže stát každý, jelikož dané osoby musí být nejprve ustanoveny. A to ať už při samotném sepisování smlouvy, tak i v budoucnu, kdy konkrétní majitel daného bankovního či pojistného produktu ustanoví další osoby, které se tak budou moci disponenty stát a budou tak moci třeba nakládat právě se společnými prostředky.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová