Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Devinkulace

Zatímco pojem vinkulace je poměrně známý, již méně lidí ví, co konkrétně může označovat pojem devinkulace. Ten se může týkat nejenom našeho osobního nebo užitkového automobilu, ale může se týkat třeba také naší nemovitosti. A to ať už se jedná o dům, nebo se jedná třeba o byt. Vždy je však devinkulace spojena hlavně s konkrétním majitelem, a to ať už našeho vozu, nebo našeho bytu nebo domu.

Devinkulace určuje, komu jsou proplaceny škody

Pokud mluvíme o klasické vinkulaci, je případná škoda uhrazena pojišťovnou skutečnému majiteli. To se týká třeba leasingové společnosti, pokud máme automobil na leasing. Když ale po nehodě daný automobil opravíme sami a bude nás to stát určité náklady jak časové, tak i materiální, je devinkulace pojmem, který určuje to, že peníze by měly být předány nikoliv skutečnému majiteli, co opravu zajistil, ale měly by být předány rovnou nám. Pojišťovna je tedy pošle na náš účet.

Je třeba potvrzení

V rámci devinkulace nesmíme ale zapomínat i na to, že aby to bylo možné, musí pojišťovna obdržet od leasingové společnosti jasné vyjádření toho, komu má peníze poslat. Tedy jasný dokument o tom, že peníze nechce zasílat ona, ale měli bychom je obdržet my – tedy osoba, která automobil opravila.