Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Dálniční známka

Pokud s osobním vozem plánujeme vyrazit na silnice označené jako dálnice, nebo silnice pro motorová vozidla, je třeba dálniční známka. Tedy samolepka, která prokazuje to, že máme zaplacen onen poplatek, který s užíváním těchto rychlostních komunikací souvisí. Daná dálniční známka ale nemůže být jenom koupena a uschována, jelikož pro správné označení musí být nalepena také na čelním skle našeho automobilu.

U nás i v zahraničí

Náš stát samozřejmě není ten jediný, kde může být dálniční známka vyžadována při jízdě po určitých komunikacích. I u našich sousedů se tak neobejdeme bez jejího zakoupení. Dnes je možné známky koupit třeba na benzinových pumpách, v různých cestovních kancelářích, ale i v prodejnách, které nabízejí sortiment spojený s cestováním. Důležité je danou dálniční známku nakoupit a samozřejmě nalepit ještě před jízdou, jinak její vlastnictví nebude uznáno.

Na různé časové období

V dnešní době je dálniční známka dostupná hned v rámci několika různých časových rámců. Nejdelší dobou je období jednoho kalendářního roku, ale stejně tak není žádným problémem si pořídit dálniční známku i na kratší období. A to jak u nás, tak i ve zmíněném zahraničí. Tam je nejvyužívanější hlavně v souvislosti s naší letní, ale i zimní dovolenou.