Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Cenina

Pojmem cenina dnes nazýváme jakýkoliv účelový platební prostředek. Konkrétně jde o oběžné aktivum, které má samozřejmě určitou hodnotu. Důležité je o cenině říci také to, že je to ekvivalent ke klasickým penězům a může tak sloužit pouze k úhradě určitých služeb, stejně jako k úhradě určitých poplatků. Dané ceniny můžeme využívat různými způsoby a rozhodně lze říci, že je lze využívat i v souvislosti s pojišťovnictvím.

Jak může cenina vypadat?

Jak jsme nastínili, cenina rozhodně nejsou peníze, a to ani papírové, ani to samozřejmě nejsou mince. Stejně tak to nejsou třeba ani platební karty, nebo třeba šeky, nebo elektronické peněženky. Naopak za druh ceniny se dnes považují třeba jízdenky, pokud se jedná o takové, které koupíme v předprodeji. Druhem ceniny se ale rozumí třeba také poštovní známky, nebo dálniční známky. I ty jsou dnes ceninou.

Mohou být znehodnoceny

Je třeba vědět i to, že cenina je platná do té doby, dokud není znehodnocena. Takové znehodnocení se poté týká třeba situace, kdy je konkrétní poštovní známka orazítkována, nebo kdy dojde k tomu, že je od vstupenky odtrhnut kontrolní ústřižek. V té chvíli daná cenina pozbývá platnosti, a to z toho důvodu, že ve chvíli jejího znehodnocení jsme již danou službu pravděpodobně využili.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová