Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Adaptivní tempomat

Funkce automobilů, zvaná jako adaptivní tempomat je dnes součástí celé řady vozidel, především z vyšších tříd. Samotná funkčnost tohoto poměrně oblíbeného prvku vychází z klasického tempomatu. Ten dokáže po svém zapnutí udržovat nastavenou rychlost, a to po celou dobu jízdy. Tedy až do chvíle, dokud nešlápneme na brzdu, na spojku, nebo dokud tempomat nevypneme. To, co má však adaptivní tempovat navíc, to je možnost se přizpůsobit.

Zrychlí, nebo naopak zpomalí

V praxi to znamená, že pokud ho aktivujeme, dokáže konstantně držet nastavenou rychlost. Zároveň ale kooperuje s dalšími systémy vozu, které dokážou sledovat vůz jedoucí před námi a měřit jeho rychlost. Na základě těchto hodnot tak dokáže adaptivní tempomat v případě pomaleji jedoucího vozu zpomalit. Funguje však i opačně, kdy při rozjedu vozu před námi můžeme zase zrychlit. Nikdy ne však více, než je zadaná maximální navolená rychlost.

Umí také zastavit

Kromě toho, že se přizpůsobí rychlosti vozidla, které jede před námi, má ale ještě další funkci. A to takovou, že dokáže náš automobil v případě potřeby také zastavit. A to v případě, kdy vůz před námi začne neočekávaně brzdit. I díky tomu je systém Adaptive Cruise Control dokáže přispět i k bezpečnosti.