Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Virtuální SIM karta

Co je virtuální SIM karta?

Virtuální SIM karta neboli eSIM představuje alternativu klasických  SIM karet. Nemá fyzickou podobu, do vašeho zařízení tak nemusíte vkládat žádnou kartu. Jinak se ale od klasické SIM karty téměř neliší. Virtuální SIM karta vám zajistí stejné služby operátora jako ostatní typy. Základním úkolem eSIM zůstává identifikace telefonního čísla v mobilní síti. Předpokládá se, že virtuální SIM karty v budoucnu zcela nahradí zbylé typy.

Jak funguje virtuální SIM karta?

Součástí klasické SIM karty je čip, který obsahuje potřebná data. Naproti tomu virtuální SIM karta těží z toho, že moderní telefony mají tento čip vestavěný uvnitř zařízení již z výroby. Pro využití služeb operátora vám stačí nahrát tzv. eSIM profil. Od poskytovatele dostanete QR kód, PIN a PUK. QR kód smartphonem naskenujete a dokončíte nastavení. Váš operátor virtuální SIM během chvíle aktivuje a vy můžete začít čerpat nasmlouvané služby.

Jaké telefony podporují virtuální SIM kartu?

Virtuální SIM kartu nelze využít u všech telefonů. Daný přístroj musí podporovat technologii eSIM. Zatím se jedná především o vlajkové lodě výrobců mobilních telefonů a další dražší modely. Kromě mobilů podporují virtuální SIM také vybrané chytré hodinky. S nástupem 5G  sítě a Internetu věcí se bude množství zařízení s technologií eSIM ještě rozšiřovat.

Jaké výhody má virtuální SIM karta?

Jednou z největších výhod je možnost uložit na eSIM více profilů. Po ruce máte své soukromé číslo, pracovní číslo a třeba i profil zahraničního operátora. Podle potřeby si mezi jednotlivými profily přepínáte – aktivní může být vždy jen jeden. Nejde proto o přímou obdobu Dual SIM. K benefitům dále patří například zvýšená úroveň zabezpečení, ušetření místa v konstrukci telefonu a nebo snížení ekologické zátěže.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová