Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Virtuální operátor

Co je virtuální operátor?

Virtuální operátor je specifický typ poskytovatele mobilních a datových služeb. Oproti klasickým mobilním operátorům nedisponuje vlastními frekvenčními pásmy a mobilní sítí. Potřebnou infrastrukturu si virtuální operátor pronajímá. Setkáte se ale i s virtuálními operátory, kteří jen nakupují a přeprodávají služby hlavních mobilních operátorů.

Jaké má virtuální operátor výhody?

Virtuální operátor často zajišťuje některé služby výhodněji než klasický mobilní operátor. Dokáže se lépe zaměřit na specifickou skupinu zákazníků a nabídnout jim produkt přesně podle jejich potřeb. Typické pro virtuální operátory jsou například předplacené karty, datové balíčky či časově omezené tarify. Virtuální operátor se hodí zejména pro zákazníky, kteří nevyžadují širokou nabídku služeb nebo se nechtějí zavazovat k pravidelným měsíčním platbám.

Jaké jsou nevýhody virtuálního operátora?

Virtuální operátor nenabízí tak rozsáhlé služby jako hlavní poskytovatelé. V případě problémů počítejte spíše s limitovanou zákaznickou podporou a absencí kamenných poboček. Prostředí virtuálních operátorů není příliš stabilní – virtuální operátoři vznikají, zanikají, různě se spojují nebo mění majitele. Bývá proto složitější najít spolehlivého a prověřeného poskytovatele.

Virtuální operátoři v ČR

Přestože na první pohled se může zdát, že virtuální operátoři v ČR výrazně zahýbali s trhem, z pohledu celkového počtu SIM karet stále představují okrajový segment – připadá na ně zhruba 7 % SIM karet. Navíc někteří virtuální operátoři v ČR jsou majetkově propojeni s velkými poskytovateli. Tržní podíl těch zcela nezávislých tvořil podle výroční zprávy ČTÚ v roce 2020 méně než 4 %.

Jací virtuální operátoři v ČR působí?

Prvním virtuálním operátorem na našem území se stal Bleskmobil. K dalším zavedeným subjektům patří například Tesco Mobile, Mobil.cz nebo SAZKAmobil. Počet virtuálních operátorů v ČR kolísá, v roce 2021 jich na trhu působilo více než 70.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová