Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

VDSL

Co je VDSL?

VDSL je technologie, která umožňuje datový přenos přes kabely telefonního vedení. Využívá se pro pevné připojení k  internetu. Zkratka VDSL vznikla z anglického spojení Very High Speed Digital Subscriber Line. V češtině se pro VDSL někdy používá zjednodušený termín symetrická linka.

Jaký je rozdíl mezi ADSL a VDSL?

VDSL představuje alternativu známější ADSL. Tu charakterizuje asymetrické připojení – rychlost stahovaných dat je vyšší než rychlost odcházejících dat. Naproti tomu VDSL zvládne zajistit i symetrický přenos. VDSL se pyšní rovněž vyšší rychlostí. Průměrná rychlost stahování činí v ČR 16 Mbit/s, u ADSL dosahuje 6 Mbit/s. Cenově se navíc VDSL a ADSL připojení u poskytovatelů téměř neliší.

Nevýhody VDSL spočívají v nižší dostupnosti. VDSL linek je na českém území mnohem méně. K širšímu využití nepomáhá ani citlivost na vzdálenost od ústředny. S tímto problémem se potýkají obě technologie, ale VDSL přece jen více. Zhruba od vzdálenosti 1,3 km od ústředny se rozdíl v rychlosti mezi VDSL a ADSL smazává. Především z těchto důvodů mnoho domácností stále využívá ADSL připojení, přestože je z pohledu parametrů horší.

Co potřebujete pro VDSL připojení?

Nejprve musíte zjistit, zda je v místě vašeho bydliště k dispozici infrastruktura nutná pro VDSL připojení. Poskytovatelé pevného internetu obvykle na svých webových stránkách nabízí ověření dostupnosti potřebných linek. Do jednoduchého formuláře pouze zadáte vaši adresu. Pokud je VDSL připojení možné, stačí vám u jedné z vybraných společností tuto službu objednat a pořídit si VDSL modem. Zřízení pevné linky kvůli VDSL připojení již není nutné.