Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

SIM karta

Co je SIM karta?

SIM karta je vyjímatelná čipová karta, která slouží k identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Ke každé SIM kartě se váže jedinečné sériové číslo. Na kartu lze ukládat kontakty a podle potřeby ji měnit mezi telefony. Zneužití SIM karty zabraňují přístupová hesla, tedy PIN a PUK kód. Zkratka SIM pochází z anglického „Subscriber Identity Module“. Do češtiny se tento termín občas volně překládá jako účastnická identifikační karta.

Velikost SIM karty se může lišit

Velikost SIM karty prošla v minulých letech razantní proměnou. Původní SIM karty si velikostí nijak nezadaly s platebními kartami. Poté představovala standard mini SIM karta o rozměrech 25 × 15 × 0,76 mm. S tou se stále setkáte, nicméně už je postupně nahrazována Micro a Nano SIM kartou. Nejmodernější variantu ztělesňuje eSIM, neboli virtuální SIM karta.

Dobíjecí SIM karta

SIM karta svému majiteli garantuje poskytnutí služeb, které si aktivoval u operátora. Nemusí jít nutně o paušál, popularitu si zachovává i dobíjecí SIM karta. Výhody této předplacené karty spočívají především v absenci smluvního závazku.

SIM karta s internetem

V rámci „předplacenek“ dnes stojí v čele zájmu SIM karta s internetem. Operátoři si jsou vědomi toho, že spotřeba dat roste. Proto připravují předplacené karty s velkými datovými balíčky. SIM karta s neomezenými daty zatím příliš běžná není, ale někteří poskytovatelé již s podobnými nabídkami přicházejí.

LTE SIM karta by měla být samozřejmostí

Internet v mobilu aktuálně v ČR funguje na základě telekomunikačního standardu 4G LTE. Ten je postupně nahrazován sítí 5G, ale LTE stále dominuje. Ještě nyní však výjimečně narazíte na SIM karty, jež  4G  nepodporují. Jak poznáte LTE SIM kartu? Záleží, který operátor vám kartu vydal. Podívejte se, zda je přímo na „SIMce“ nápis LTE. Mohl by být také na plastové kartě, kterou jste dostali s ní. Případně neváhejte kontaktovat svého operátora. Nicméně u SIM karet vydávaných zhruba od roku 2013 by problém být neměl.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová