Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Roaming

Co je roaming?

Pojmem roaming se označuje poskytování telekomunikačních služeb v jiné zemi, než ve které má zákazník sjednaný  tarif  nebo předplacené mobilní služby. V praxi vám roaming umožňuje používat telefon v zahraničí v plném rozsahu, aniž byste museli měnit SIM kartu. Po překročení hranic se váš mobil automaticky přihlásí do sítě zahraničního operátora. S ním musí mít váš domácí poskytovatel uzavřenou roamingovou smlouvu.

Za služby uskutečněné během roamingu zpravidla zaplatíte vyšší částky než v tuzemsku. Výjimku tvoří státy Evropského hospodářského prostoru (EHP). V rámci těchto zemí od roku 2017 platí pravidlo „Roam Like at Home“, které vám umožňuje čerpat mobilní služby za domácích podmínek. Například u mobilních dat je ale situace složitější, operátoři zde mohou nasadit limity. Proto se množství GB, které lze v zahraničí prosurfovat, často liší od domácího tarifu. Limity jsou aplikovány i u neomezených tarifů.

Co je datový roaming?

Datový roaming zajišťuje v zahraničí připojení vašeho mobilu k internetu. Zejména v zemích mimo EHP se vám mobilní data mohou značně prodražit. Vždy si proto ověřte podmínky svého operátora. Datový roaming můžete v nastavení telefonu jednoduše vypnout. Podobně v případě, když vám připojení k internetu v cizině nefunguje, se nejprve podívejte, zda je datový roaming povolen.

Data roaming limit

Data roaming limit je služba operátorů, která hlídá výdaje za mobilní internet v zahraničí. Po dosažení data roaming limitu vám poskytovatel další placené datové služby zablokuje. Toto opatření by mělo zabránit nečekaně vysokým fakturám za data spotřebovaná v cizině. Výši data roaming limitu automaticky stanoví váš operátor. Vy si ji můžete dle svého uvážení v internetové samoobsluze změnit na preferovanou hodnotu.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová