Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Nano SIM karta

Co je Nano SIM karta?

Nano SIM karta je aktuálně nejmenší typ SIM karty pro mobilní telefony. Stejně jako ostatní typy slouží k identifikaci telefonního čísla v rámci mobilní sítě. Nano SIM karta z velké části nahradila dříve používané druhy, zejména Mini SIM a Micro SIM. Jedná se o další pokračování trendu zmenšování SIM karet, které má za následek především úsporu místa v mobilních zařízeních. Modernější alternativu představují pouze virtuální SIM karty, neboli eSIM.

Jaké rozměry Nano SIM karta má?

Rozměry Nano SIM karty jsou oproti Micro SIM zhruba o 40 % menší. Nano SIM karta měří 12,3 mm × 8,8 mm. Pro porovnání – rozměry Micro SIM činí 15 mm × 12 mm, Mini SIM dokonce 25 mm × 15 mm. Pokud si pamatujete počátky mobilních telefonů, možná si ještě vzpomínáte na původní SIM kartu, která měla nyní těžko uvěřitelných 85,6 mm × 54 mm.

Jak vytvořit Nano SIM kartu?

Tento problém uživatelé nejčastěji řeší po nákupu mobilního telefonu. Do starého zařízení se jim ještě vešla SIM karta starého typu, ale jejich nový smartphone je uzpůsoben jen na rozměry Nano SIM karty.

Jestliže jste „SIMku“ obdrželi v nedávné době, půjde vše jednoduše. Operátoři  dnes standardně rozdávají tzv. trio SIM. Tento set obsahuje tři velikosti čipu – Mini, Micro a Nano. Vy si z této SIM vylomíte rozměr, který zrovna potřebujete, tedy například Nano SIM kartu. Zároveň lze Nano SIM karta vždy „zacvaknout“ zpět a upravit na jiný druh.

Nano SIM karta vytvořena za pomoci speciálních kleští

Ani u starších SIM karet však situace není beznadějná. Nano SIM karta se dá z většího typu „vyštípnout“ za pomoci speciálních kleští. Zaměstnanci na pobočkách operátorů je běžně mají k dispozici. Práce nezabere skoro žádný čas – za pár sekund odcházíte s Nano SIM kartou v ruce. Při troše zručnosti se vám podaří Nano SIM kartu vyříznout i doma. Stačit by k tomu měly ostré nůžky či nůž.