Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Mobilní tarif

Co je mobilní tarif?

Mobilní tarif je služba nabízená operátory, která zajišťuje telekomunikační služby pro mobilní zařízení. V závislosti na podmínkách mobilních tarifů jsou stanoveny ceny konkrétních úkonů, tedy kolik zákazník zaplatí za volání, SMS, mobilní data a další. Mobilní tarify mohou být buď předplacené, či paušální.

U předplaceného mobilního tarifu zákazník nejprve zaplatí určitou částku, která se mu u operátora převede na kredit. Z kreditu jsou poté za uskutečněné služby odečítány peníze až do jeho vyčerpání. Paušální mobilní tarif zákazník hradí až na konci zúčtovacího období. Částka se tak odvíjí od využitých služeb. V praxi má však zákazník většinou domluvený měsíční paušál s určitým objemem volných minut, SMS a mobilních dat. Pokud jej nepřekročí, platí smluvenou cenu.

Jak funguje neomezený mobilní tarif?

Neomezený tarif (neboli flat tarif) se v posledních letech stal mnohem dostupnějším a logicky tak nabírá na popularitě. Na rozdíl od klasických tarifů rovnou víte, kolik na konci měsíce uhradíte. Operátor prostřednictvím neomezeného tarifu stanovuje pevnou částku, za kterou jeho mobilní služby využíváte neomezeně. Vždy se ale ujistěte, jaké jsou podmínky daného poskytovatele. U levnějších flat tarifů operátoři často omezují například rychlost internetu.

Jaký je nejlepší mobilní tarif?

Nejlepší mobilní tarif bude pro každého vypadat jinak. Důležité je přizpůsobit jej svým potřebám. Jestliže si vystačíte s mobilním internetem, vyplatí se datový tarif, který vám garantuje pouze objem dat. Datový tarif využijete rovněž pro připojení notebooku či tabletu k internetu.

Mladší zákazníci mohou čerpat výhody, které přináší mobilní tarif pro studenty. Ten bývá zpravidla cenově zvýhodněn. Kromě toho tarif pro studenty lépe reflektuje potřeby a požadavky mladých uživatelů. Společnosti zase šetří tím, že si od operátora nechají připravit speciální firemní tarif. Oblibu získávají také rodinné tarify, které nabízí největší poskytovatelé. Rodinný tarif domácnostem snižuje cenu nejen mobilních služeb, ale i pevného internetu nebo digitální televize.