Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Micro SIM karta

Co je Micro SIM karta?

Micro SIM karta (občas označována také jako 3FF SIM) je jedním ze zmenšených typů SIM karet. Navázala na dlouho používanou Mini SIM. Oproti předchozímu typu přinesla významnou úsporu místa v příslušných zařízeních. Stejně jako ostatní SIM slouží Micro SIM karta k identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Micro SIM kartu postupně nahrazují modernější typy – ještě menší Nano SIM nebo virtuální eSIM.

Jaké rozměry Micro SIM karta má?

Rozměry Micro SIM karty činí 15 mm × 12 mm. Pro představu – Mini SIM karta měřila 25 mm × 15 mm a původní SIM dokonce 85,6 mm × 54 mm. Rozměry Micro SIM karty se v dalších letech podařilo ještě o 40 % zredukovat. Modernější Nano SIM má pouhých 12,3 mm × 8,8 mm.

Micro SIM karta se poprvé objevila v iPadu

Micro SIM karta byla jako standard přijata Evropským ústavem pro telekomunikační normy na konci roku 2003. Počátky tohoto typu však sahají již do roku 1998. Využití v praxi se Micro SIM karta dočkala o mnoho let později. Prvním zařízením, které mělo slot pro Micro SIM, se stal Apple iPad představený v roce 2010. Následoval Apple iPhone 4 a za nedlouho se přidali i další výrobci.

Jak vytvořit Micro SIM kartu?

Pokud stále využíváte Mini SIM, po koupi nového zařízení nejspíš zjistíte, že tento formát není podporován. Micro SIM karta se ale dá z Mini SIM jednoduše vytvořit. Stačí k tomu speciální kleště, které mají obvykle k dispozici pracovníci na pobočkách operátorů.

Jestliže jste SIM kartu dostali v nedávné době, možná se jedná o tzv. Trio SIM. V tomto setu najdete tři nejpoužívanější velikosti čipu, tedy Mini, Micro a Nano. Vy si podle potřeby snadno vylomíte Micro SIM kartu či jiný typ, který zrovna požadujete.