Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

LTE

Co je LTE?

Termínem LTE (Long Term Evolution) se označuje systém přenosu dat v mobilní síti. Jedná se o technologii, která navazuje na 3G síť. Hlavní výhodu představuje LTE internet. Oproti 3G zajišťuje LTE rychlejší přenos dat a nižší latenci. K LTE lze připojit jen zařízení, která tuto technologii podporují. U přístrojů vyrobených po roce 2012 by však podpora LTE měla být samozřejmostí.

LTE vs. 4G

Technologie LTE není to samé jako 4G, přestože samotní poskytovatelé často operují s pojmem 4G LTE. Dokonce i některé mobilní telefony při příjmu LTE signálu ukazují 4G. Rychlostí přenosu dat ale LTE neodpovídá parametrům 4G – je až desetkrát pomalejší. Ve skutečnosti tvoří technologie LTE mezistupeň mezi 3G a 4G. I proto se někdy označuje jako 3.95G, systém „téměř čtvrté“ generace. Požadavky 4G splňuje až navazující LTE Advanced.

Jak si stojí české LTE?

České LTE zažívalo v porovnání se sousedními zeměmi pomalý nástup. První zkušební nasazení probíhalo v menších lokalitách v letech 2012–2013, tedy v době, kdy v Německu či Rakousku již fungovaly komerční sítě. V současnosti LTE pásma najdete na drtivé většině území ČR. České LTE se řadí z pohledu  pokrytí  a rychlosti k nejlepším v Evropě. LTE signál je dostupný pro 99 % populace a na zhruba 90 % území.

LTE v ČR stále patří k nejpoužívanějšímu standardu. V budoucnu jej nahradí modernější technologie  5G. Pokrytí 5G ještě v Česku není vysoké, ale budování sítě je v plném proudu. Operátoři postupně vypínají vysílače, které šíří zastaralý 3G signál, nicméně LTE pásma budou zatím fungovat dále paralelně s 5G.

LTE modem aneb jak využít LTE pásma i v domácnosti

Rozšíření technologie LTE můžete využít také doma. LTE modem zajistí připojení domácí sítě k internetu prostřednictvím mobilních dat. Stačí, když si u operátora zaplatíte vhodný tarif – LTE modemy disponují slotem na SIM kartu. Většina modelů pracuje rovněž jako LTE router. Mobilní data vám tak poskytnou základ pro připojení všech zařízení v domácnosti. V místech se slabším signálem vám může pomoci LTE anténa.